Our Malady : Lessons in Liberty and Solidarity

a nájsť najvýhodnejšiu cenu za celú objednávku
Knihu Our Malady : Lessons in Liberty and Solidarity aktuálne nie je možné zakúpiť v žiadnom z porovnávaných e-shopov...

Krátky popis
A virus is not human, but the reaction to it is a measure of humanity. America has not measured up well. Tens of thousands are dead for no reason.America is supposed to be about freedom, yet illness and fear make its citizens less free. After all, freedom is meaningless if we are too ill to think about our right to happiness or too weak to pursue it. So, if a government is making its people unhealthy it is also making them unfree.On December 29, 2019, Timothy Snyder fell gravely ill. As he clung to life he found himself reflecting on the fragility of health, not recognized in America as a human right, but without which all rights and freedoms have no meaning. And that was before the pandemic.We have since watched understaffed and undersupplied hospitals buckling under waves of coronavirus patients. The federal government made matters worse through wilful ignorance, misinformation, and profiteering. This passionate intervention outlines the lessons we must all learn, wherever we are, and finds glimmers of hope in dark times.Only by enshrining healthcare as a human right, elevating the authority of doctors and truth, and planning for our children's future, can everyone be properly free. Freedom belongs to individuals. But to be free we need our health, and for our health we need one another.
Výber kníh autorov Timothy Snyder , Bodley Head

Zobraziť všetky knihy autora Timothy Snyder, Bodley Head
Výber kníh vydavateľa Slovart

Zobraziť všetky knihy vydavateľa Slovart
Naše tipy


Sto rokov samoty
V januári 1965 Gabriel García Márquez cestoval s rodinou na dovolenku do Acapulca, keď odrazu dostal nápad. Začul vravu mestečka Macondo. Už vedel, ako napíše svoj nový román. Vrátil sa domov, zatvoril sa do pracovne, a keď z nej po osemnástich mesiacoch vyšiel, v ruke držal 1 300 strán rukopisu a bol šťastný. Román Sto rokov samoty prvý raz vyšiel v roku 1967, Márquez mal vtedy 39 rokov a svet si navždy zapamätal jeho meno. Dnes je román považovaný za jedno z najvýznamnejších diel latinskoamerickej a svetovej literatúry. Je komponovaný z množstva reálnych aj fantazijných epizód a rozpráva o pôvabných i krutých príhodách šiestich generácií rodiny Buendíovcov z fiktívneho mestečka Macondo.