Vidiecke šľachtické sídla v Abovskej a Turnianskej stolici

a nájsť najvýhodnejšiu cenu za celú objednávku
Knihu kúpite v 1 e-shope od 28,50 €

Ak sa vám po kliknutí na tlačidlo "Do obchodu" nezobrazí stránka knihy vo vybranom e-shope, je potrebné vypnúť AdBlock vo vašom prehliadači pre našu stránku. Návod na vypnutie je napríklad na adrese https://www.sme.sk/dok/20466299/ako-vypnut-adblock-na-sme-sk-whitelist.

Vidiecke šľachtické sídla v Abovskej a Turnianskej stolici kúpite na Knihyprekazdeho.sk
Knihyprekazdeho.sk
28,50 €
Skladom (dodanie do 3 dní)

Krátky popis
Publikácia predstavuje siedmy diel série, ktorej ambíciou je postupne spracovať kaštiele a kúrie na celom území Slovenska. V každej knihe nájde čitateľ nielen pamiatky zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, ale aj tie, ktoré do neho neboli zaradené. Predchádzajúce diely sa zaoberali Liptovskou, Oravskou, Spišskou, Turčianskou, Zvolenskou a Hontianskou stolicou. Kniha o Abovskej a Turnianskej stolici približuje 42 šľachtických sídiel, konkrétne 18 kaštieľov a 24 kúrií. Do zoznamu štátom chránených pamiatok sa dostalo 13 kaštieľov a osem kúrií. Autori rozdelili heslá podľa aktuálneho administratívneho členenia obcí. Kapitoly o jednotlivých rezidenciách, v závislosti od stavu poznania, obsahujú dlhšie alebo kratšie texty o ich majiteľoch, stavebno-historickom vývoji a pri časti objektov aj o priľahlých záhradách alebo parkoch. Všetky spomínané objekty sú v knihe aj fotograficky zdokumentované. Možno najhodnotnejší zaniknutý park spolu s kaštieľom sa pôvodne nachádzal v Haniske, ale v dôsledku poškodenia počas druhej svetovej vojny došlo k odstráneniu ruín rezidencie a rozparcelovaniu parku. Z hľadiska urbanizmu celej dediny možno za veľkú ujmu na kultúrnom dedičstve považovať Rozhanovce, kde pôvodne existovalo až deväť šľachtických sídiel, z ktorých sa do súčasnosti zachovali len tri. Spolu s nimi sa stratili aj pôvodné záhradné úpravy okolia, ktoré na seba nadväzovali. Za asi najznámejšie bývalé šľachtické rezidencie možno v danom regióne považovať tie, ktoré sa dnes nachádzajú v mestských častiach Košíc. V Krásnej stojí kaštieľ, ktorý vznikol už v 16. storočí. V prvej tretine 17. storočia v ňom nechal krajinský sudca barón Melichar (II.) Alaghy zriadiť kaplnku s jedinečnou rastlinnou štukovou polychrómovanou výzdobou so zlátením. Do súčasnej podoby objekt dali prestavať niekedy v poslednej tretine 18. storočia barón Jozef Meskó a jeho manželka grófka Rebeka Andrássyová, vďaka čomu sa v rámci regiónu vytvorila vysoko štýlovo vyspelá ranoklasicistická úprava. V Šaci si nechal postaviť penzionovaný cisársko-kráľovský plukovník Andrej (III.) Semsey v rámci regiónu, ale aj Uhorska netypický neskorobarokový kaštieľ s ústredným eliptickým pavilónom. Navyše strop pavilónu obohatila freska od Erazma Schrötta s námetom Marca Antonia a Kleopatry, resp. bitky Marca Antonia v Egypte.
Výber kníh autorov Tomáš Janura , Zuzana Labudová

Zobraziť všetky knihy autora Tomáš Janura, Zuzana Labudová
Výber kníh vydavateľa Spoločnosť Kolomana Sokola

Zobraziť všetky knihy vydavateľa Spoločnosť Kolomana Sokola
Naše tipy


Hranice - Kedy povedať nie, kedy povedať áno
Hranica v rôznych oblastiach nášho života vymedzuje, kto sa k nám smie priblížiť, pomáha nám rozhodnúť komu a čomu povieme nie alebo áno, či určiť vzťah k sebe samému. Hranica je rozhodnutie, ktorým definujeme veci a okolnosti, za ktoré sme zodpovední. Definuje, kto sme a kto nie sme. Kniha prináša biblický pohľad na hranice: čo hranice sú, čo chránia, ako sa vytvárajú, ako sú narušované, ako ich opraviť a ako ich využívať. Pomôže stanoviť či napraviť hranice vo vzťahu k našim blízkym – k rodine, partnerovi, deťom, v práci, ale aj k sebe samému a k Bohu.